RAO czyli końska “astma”

Wcześniej znana jako przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i często określana jako astma koni, RAO jest częstym problemem układu oddechowego. Zwykle występuje u starszych koni i może wymagać ostrożnego leczenia w celu złagodzenia objawów u dotkniętych koni.

RAO to zapalna choroba układu oddechowego spowodowana alergenami środowiskowymi, takimi jak pyłki, kurz lub zarodniki grzybów. Drogi oddechowe chorego konia zwężają się (skurcz oskrzeli) i wytwarzają nadmiar śluzu w odpowiedzi na te alergeny. RAO występuje najczęściej u koni w stajniach, gdzie w ściółce i sianie można znaleźć pleśń i kurz. Jednak są też konie, które mają alergię na pyłki i dlatego są bardziej narażone w miesiącach ciepłych, gdy stężenie pyłków jest wysokie.

OBJAWY RAO:
 • Zwiększona częstotliwość oddechów (powyżej 12 na minutę u konia w spoczynku)
 • Mocny wydech lub podwójny wydech
 • Zaznaczona linia pod żebrami
 • Przewlekły kaszel
 • Zmniejszona wydajność
 • Zwiększona ilość śluzu
 • Świszczący oddech
 • Rozszerzanie nozdrzy
DIAGNOSTYKA

JEŚLI TWÓJ KOŃ MA PROBLEMY Z ODDYCHANIEM- SKONTAKTUJ SIĘ Z WETERYNARZEM! Aby zdiagnozować RAO lekarz weterynarii wykonuje specjalistyczne badania, wśród nich mogą być badania krwi, endoskopia, czy płukanie płuc.

LECZENIE

RAO jest chorobą, która utrzymuje się przez całe życie konia.

Możemy pomóc koniowi poprzez:

  • trzymanie konia na swieżym powietrzu, najdłużej jak to możliwe
  • usunięcie z jego otoczenia kurzu i pleśni- odpowiednia ściółka, pasza bezpyłowa, bez pleśni, moczenie siana

Twój weterynarz może przepisać leki rozszerzające oskrzela, które pomogą udrożnić drogi oddechowe konia i/lub kortykosteroidy, aby pomóc zmniejszyć stan zapalny w długotrwałych przypadkach. Jednakże leki rozszerzające oskrzela i kortykosteroidy nie nadają się do stosowania u koni startujących w zawodach.

WSPARCIE SUPLEMENTAMI

Syrop i żel Airvent zawierają witaminę C wspomagającą układ odpornościowy i układ oddechowy, naturalnie kojący miód, miętę pieprzową i eukaliptus, które pomagają otworzyć drogi oddechowe konia.

airvent foran
KARMIENIE

Podając koniowi z RAO paszę objętościową, należy ją wcześniej namoczyć lub najlepiej uparować. Powinna być to pasza dobrej jakości, bez jakichkolwiek oznak pleśni. Dla konia z astmą, warto wybrać paszę treściwą granulowaną i podawać ją na mokro. Red Mills stosuje gotowanie i podwójne granulowanie pasz, aby m.in. uniknąć pylenia produktu.

200,00  z Vat

Niskoskrobiowy, bezzbożowy bogaty w błonnik granulat z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

175,00  z Vat

Niskoskrobiowy, bogaty w błonnik, wolny od owsa granulat z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

150,00  z Vat

Niskoskrobiowy, wysokokaloryczny, bezzbożowy granulat zapewniający zrównoważoną wydajność i koncentrację

Astma u koni to coraz częściej występująca przypadłość u koni. Możesz znacznie poprawić komfort życia takiego konia poprzez jak najdłuższe trzymanie go na świeżym powietrzu oraz karmienie wysokiej jakości paszą objętościową. Siano dla takiego konia powinno być bardzo dobrej jakości, nie pylić się oraz nie posiadać żadnych oznak pleśni. Jeżeli koń z RAO jest w trakcie terapii specjalistycznymi lekami, wprowadzenie suplementu powinno się odbywać za zgodą lekarza. Wybierając odpowiednią paszę pamiętaj, aby była ona niepyląca i nie podrażniała dróg układu oddechowego. 

Jeżeli. potrzebujesz pomocy w ułożeniu diety dla Swojego konia, napisz do nas na kontakt@redmills.com.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *