Zimowa dieta konia

Dłuższe noce, coraz niższe temperatury i częste deszcze oznaczają, że opieka nad naszymi końmi jest trudniejsza i wymaga dodatkowego wysiłku. Jest to zatem doskonały czas na ponowną ocenę diety i w razie potrzeby wprowadzenie zmian w zarządzaniu koniem, aby upewnić się, że pozostanie zdrowy i w jak najlepszej kondycji przez nadchodzące zimowe miesiące.

WAGA I STAN CIAŁA

Regularna ocena masy i kondycji konia zimą jest niezwykle ważna. Najłatwiejszym sposobem monitorowania masy ciała konia jest używanie co kilka tygodni taśmy do mierzenia wagi konia. Zapewne nie da ona dokładnego wyniku, ale jednak pozwoli . monitorować, czy koń przybiera, czy traci na wadze. Oprócz ważenia konia powinieneś także regularnie oceniać jego kondycję ciała (BCS). Oceniając BCS swojego konia, pamiętaj, aby dotykać ciało, a nie tylko na nie patrzeć – szczególnie gdy koń ma grubą, zimową sierść.

Chociaż konie bardzo dobrze przystosowują się do zimnej pory roku, spalają przez to więcej kalorii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. W rezultacie mogą schudnąć zimą. Jeżeli Twój koń traci zbyt dużo na wadze, konieczne będzie zwiększenie zawartości kalorii w diecie.

Można to osiągnąć poprzez podawanie paszy objętościowej wysokiej jakości (siano/sianokiszonkę) według własnego uznania, podawanie zalecanej ilości odpowiedniej paszy treściwej i/lub dodanie dodatkowej ilości oleju do racji pokarmowej. Z drugiej strony, jeśli Twój koń dobrze przyswaja, zima może być idealnym momentem, aby jego masa ciała spadła w naturalny sposób. Z kolei w okresie cieplejszym, na wiosnę, będzie mógł bezpiecznie przybrać na wadze.

pasza objętościowa

Dla wielu koni zima oznacza spędzanie większej ilości czasu w stajni, jednak nawet kilka godzin na padoku może być niezwykle korzystne dla Twojego konia. Pobudzi krążenie w organizmie, zapewni ujście nagromadzonej energii, może pomóc zmniejszyć niepokój i umożliwić kontakty towarzyskie.

Jeśli Twój koń przez większość czasu przebywa w stajni, będzie potrzebował dużej ilości konserwowanej paszy (tj. siana lub sianokiszonki), aby zaspokoić swój apetyt, uniknąć nudy i zadbać o zdrowy układ trawienny. Koń żyjący na świeżym powietrzu będzie również potrzebował paszy uzupełniającej, aby zrekompensować spadek jakości i ilości trawy w okresie zimowym. Podawanie dużej ilości paszy objętościowej w miesiącach zimowych nie tylko pomoże Twojemu koniowi utrzymać dobrą kondycję, ale także pomoże utrzymać ciepło. Dzieje się tak, ponieważ drobnoustroje i bakterie w jelitach konia wytwarzają ciepło podczas fermentacji paszy – działając jak wewnętrzny system ogrzewania. 

Najlepiej byłoby zapewnić koniowi siano lub sianokiszonkę do woli. Jeśli jednak Twój koń dobrze przyswaja i łatwo tyje, karmienie go dobrej jakości paszą według własnego uznania może skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała. W takich przypadkach ważne jest, aby nie ograniczać nadmiernie spożycia paszy objętościowej, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów, takich jak kolka, wrzody żołądka i inne niepożądane zachowania. Zamiast tego wybierz późno ściętą odmianę siana i mocz ją przez 12 godzin, aby jeszcze bardziej zmniejszyć zawartość kalorii i cukru. Jeśli nadal masz problemy z wagą konia, możesz nieznacznie ograniczyć spożycie paszy (tj. do 1,5% masy ciała lub około 7,5-8 kg siana dziennie dla konia ważącego 500 kg). Warto dla takich koni zastosować karmienie z siatki z małymi oczkami, powtarzane kilka razy dziennie.

PASZA TREŚCIWA I SUPLEMENTACJA

Ilość paszy treściwej, jakiej potrzebuje Twój koń zimą, będzie zależeć od jego wagi, kondycji i obciążenia pracą. Na przykład ciężko pracujący koń sportowy będzie zazwyczaj potrzebował znacznie większej ilości paszy treściwej w porównaniu z koniem, na którym jeździ się tylko w weekendy.

KARMIENIE KONIA ŁATWO TYJĄCEGO

Zapotrzebowanie kaloryczne konia łatwo przyswajającego można pokryć samą paszą objętościową, ale niezbędny będzie preparat równoważący, aby zapewnić koniowi optymalny poziom wszystkich niezbędnych witamin i minerałów niezbędnych dla ogólnego stanu zdrowia.

Podawanie RED MILLS GroCare Balancer pomoże uzupełnić niedobory odżywcze paszy i zapewni Twojemu koniowi wysoko skoncentrowane źródło aminokwasów (białka) oraz witamin i minerałów – w tym podwyższony poziom biotyny, a także wsparcie trawienne. Balancery są przeznaczone do podawania w znacznie mniejszej ilości niż zwykłe mieszanki musli i granulaty (tj. 100 g/100 kg masy ciała lub mniej więcej dwie filiżanki dziennie dla konia o masie 500 kg), dzięki czemu dostarczają mniej kalorii, co czyni je idealnymi dla koni łatwo tyjących i koni w lekkim treningu.

Alternatywą dla podawania preparatu równoważącego koniowi łatwo przybierające na wadzę, który jest na diecie opartej na paszy objętościowej, jest zastosowanie suplementu bogatego w składniki odżywcze. Foran Chevinal to bardzo smaczny syrop, który w każdej dawce dostarcza witamin, minerałów i niezbędnych aminokwasów. Można go podawać doustnie za pomocą strzykawki lub można go mieszać i podawać z paszą treściwą.

275,00  z Vat

Bogaty w składniki odżywcze preparat równoważący, opracowany specjalnie dla klaczy hodowlanych, ogierów i młodych koni, z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

chevinal
KARMIENIE W CELU ZWIĘKSZENIA MASY CIAŁA

Konie, które zimą mają tendencję do utraty wagi, mogą być równie trudne w żywieniu. Aby pomóc w utrzymaniu wagi i odpowiedniej kondycji, konie te będą korzystać z paszy opracowanej specjalnie w celu wspomagania przyrostu masy ciała i wspierania rozwoju mięśni. Tu polecamy paszę RED MILLS Conditioning Mix. Jest to bogate w kalorie, smaczne musli bez owsa, o wysokiej zawartości oleju o dużej gęstości energetycznej, zawierające wysokiej jakości białko. Dzienną porcję paszy należy podzielić na dwa lub trzy posiłki rozłożone w ciągu dnia (tj. nie więcej niż 2 kg na posiłek dla konia ważącego 500 kg). Podczas stosowania diety w celu zwiększenia masy ciała ważne jest, aby nie przekarmiać konia i utrzymywać małe porcje posiłków, aby uniknąć problemów trawiennych.

RED MILLS Define & Shine to wysokokaloryczny granulat bogaty w aminokwasy i oleje omega-3, opracowany w celu wspomagania doskonałej kondycji i wsparcia budowy mięśni. Ten niezawierający owsa granulat o niskiej zawartości skrobi jest idealny do dodawania dodatkowych kalorii bez nadmiernego zwiększania wielkości posiłku. Ogólne wytyczne żywieniowe to 100 g/100 kg masy ciała (tj. około dwóch filiżanek dziennie dla konia o wadze 500 kg). Ważne jest, aby konie otrzymywały już w pełni zbilansowaną porcję, a Define & Shine stosowano jako odżywkę a nie bazę diety!

145,00  z Vat

Wysokokaloryczne musli bez owsa dla dodatkowej kondycji i blasku

200,00  z Vat

Wysokokaloryczny granulat bogaty w kluczowe aminokwasy i oleje omega 3, opracowany w celu wsparcia kondycji i jakości mięśni. Do stosowania jako dodatek białkowy do innej paszy. Define&Shine nie jest pełnoporcjową paszą.

Podawanie meszu może być również korzystne podczas prób przybrania na wadze, szczególnie zimą. RED MILLS Comfort Mash to szybko wchłaniająca się mieszanka z otrębów, w pełni zbilansowana pod względem witamin i minerałów. Comfort Mash może być stosowany jako alternatywa dla typowej paszy treściwej. Jest to szczególnie pomocne w przypadku starszych koni ze słabym uzębieniem lub koni, które mają problemy z prawidłowym przeżuwaniem pokarmu. Mesz Red Mills działa również korzystnie na pobudzenie apetytu u wybrednych koni, a także wspomaga nawodnienie i motorykę jelit.

Zwiększenie gęstości kalorii w paszy treściwej można również osiągnąć poprzez dodanie oleju, takiego jak Foran Kentucky Karron Oil. Olej jest fantastycznym źródłem „nie rozgrzewających” kalorii. Wybór oleju bogatego w kwasy tłuszczowe Omega-3 może również pomóc w osiągnięciu dobrej kondycji sierści, promowaniu zdrowych stawów oraz korzystnie wpływać na zdolności reprodukcyjne.

150,00  z Vat

Szybko wchłaniający się mesz z otrębów, zbilansowany pod względem odżywczym, bogaty w błonnik

kentucky karron oil foran
KARMIENIE KONI Z GORĄCYM TEMPERAMENTEM

Spędzanie długich godzin w stajni może oznaczać, że Twój koń stanie się bardzo spięty, szczególnie jeśli ma już tendencję do bycia bardzo „pobudliwym” z natury. Konie nerwowe, niespokojne lub zestresowane często „marnują energię”, w wyniku czego tracą na wadze. W takich sytuacjach niezwykle korzystne może być podawanie diety bogatej w strawny błonnik i olej, ale ubogiej w skrobię. Horse Care Ultra to pasza o niskiej zawartości skrobi, która zapewnia kontrolowaną energię dzięki unikalnej mieszance superwłókien i dodanych olejów. Horse Care Ultra zawiera również długotrwały bufor kwasu żołądkowego, drożdże i prebiotyki, które wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego i zmniejszają ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych związanych ze stresem.

Jeśli wyjścia i treningi są ograniczone, a Twój koń nadal ma trudności z przystosowaniem się do zwiększonej ilości czasu spędzanego w pomieszczeniu, może skorzystać z suplementu uspokajającego, takiego jak Nutri-Calm firmy Foran. Ten uspokajający syrop można podawać codziennie, aby wesprzeć nerwowe konie podczas przystosowania się do nowych sytuacji.

150,00  z Vat

Niskoskrobiowe, bogate w błonnik musli zawierające owies, z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

nutri calm
WODA

Konie często zmniejszają spożycie wody wraz ze spadkiem temperatury, co w połączeniu z bardziej suchą dietą (tj. mniejszą ilością trawy i bardziej konserwowaną paszą) może prowadzić do zwiększonego ryzyka kolki. Ważne jest regularne sprawdzanie źródła wody dla konia i, jeśli to możliwe, utrzymywanie źródła wody w cieple. Naukowcy zauważyli, że woda podgrzana do czterech stopni Celsjusza powoduje zwiększenie jej spożycia przez konie. Jeśli martwisz się o pobór wody przez konia, spróbuj kilka razy dziennie dodawać gorącą wodę do wiader z wodą lub rozważ zainstalowanie podgrzewacza zbiornika.

 

 

WIATY I DERKI

Wiele koni może żyć szczęśliwie na zewnątrz przez całą zimę, pod warunkiem, że mają odpowiednie schronienie przed niekorzystną pogodą, są zdrowe oraz mają regularne dostawy wody, paszy objętościowej i paszy treściwej.

Jeśli Twój koń przybrał zbyt dużo na wadze wiosną i latem, zima jest idealnym momentem na rozpoczęcie utraty wagi. Chłodniejsza pogoda będzie oznaczać, że Twój koń spali część zbędnych kilogramów, utrzymując ciepło. Jeśli to możliwe, staraj się go nie derkować lub używaj lekkiej, oddychającej derki, która ochroni go przed deszczem. Konie, które mają niski BCS- są podatne na utratę wagi i konie, które są golone, będą potrzebowały cieplejszych derek.

Okres zimowy jest dobrą porą na wprowadzenie zmian w diecie Twojego konia. Dla wielu koni jest to czas odpoczynku od zawodów, czas na regenerację i odbudowanie. Pamiętaj, że zimowa dieta konia będzie się różniła w zależności od indywidualnych potrzeb. Podstawową zasadą, niezależnie w jakiej kondycji jest Twój koń, jest stały dostęp do czystej wody w odpowiedniej temperaturze oraz dobrej jakości paszy treściwej. 

Jeśli zastanawiasz się jaką paszę wybrać dla Swojego konia, napisz do nas na kontakt@redmills.com.pl, z chęcią Ci pomożemy!

Źródła:

Why is considering diet and nutrition important in winter? redmillshorse.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *