owies w diecie konia

owies w diecie konia

Owies to najbardziej popularne zboże, stosowane jako pasza treściwa w Polsce. Wpływa na to długoletnia tradycja żywienia koni owsem, jego smakowitość dla zwierząt oraz atrakcyjna cena w porównaniu ze specjalistycznymi mieszankami paszowymi.

Jednak przeprowadzone badania dotyczące żywienia koni oraz zmiany w użytkowaniu tych zwierząt sprawiają, że karmienie koni wyłącznie owsem nie jest wskazane.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Owies nie posiada w swoim składzie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby stanowić optymalną dietę konia. Posiada niewystarczające ilości witamin i minerałów oraz niezbędnych aminokwasów (np.lizyny), ważnych szczególnie w przypadku koni rozwijających się. Owies dostarcza około 11,5 MJ energii.

owies
węglowodany
skrobia

Głównym źródłem energii w tym zbożu jest skrobia- ponad 50%. Jest to energia szybkouwalniana, przez co nie jest wskazana w żywieniu każdego konia. Konie nerwowe, nadpobudliwe lub z chorobami układu pokarmowego (takimi jak np. wrzody), nie powinny w swojej diecie otrzymywać dużych dawek tego ziarna.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobie wrzodowej u koni, kliknij tutaj.

Błonnik

Włókno stanowi ok. 10-30%, jednak jest to białko niestrawne, które nie ma wartości odżywczych dla konia. Występuje głównie jako łuska.

BIAŁKo

Owies zawiera 10-12% białka. Jest to białko dobrej jakości, jednak w jego składzie występuje niedobór lizyny. Lizyna to jeden z aminokwasów ograniczających- brak jednego z nich powoduje ograniczenia w całkowitym wykorzystaniudostępnego białka.

TŁUSZCZ

Owies zawiera około 5-6% tłuszczu i jest to ilość wystarczająca w podstawowej diecie konia.

 

 

 

MIKRO- I MAKROELEMENTY

Owies posiada niekorzystny stosunek wapnia do fosforu (zbyt mało wapnia i zbyt dużo fosforu). Brak zachowania odpowiedniej równowagi powoduje zaburzenia we wchłanianiu pierwiastka, którego jest mniej. Jest to niebezpieczne szczególnie dla młodych, rozwijających się koni. Owies posiada niskie zawartości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (poza witaminą E) oraz stosunkowo niewiele miedzi i cynku.

 

KARMIENIE KONIA OWSEM- ZAGROŻENIA

Nie należy skarmiać “niewypoconego” owsa (tak jak siana). Świeżo zebrane ziarno zawiera w sobie wilgoć- należy odczekać około 8-10 tygodni zanim poda się je koniom. Dobra wilgotność wynosi 14%. Owies do karmienia należy przechowywać w suchym pomieszczeniu (wilgotność poniżej 10%), aby uniknąć pleśnienia oraz w odpowiedniej temperaturze (poniżej 28 stopni Celsjusza). Owies nie dla każdego konia jest odpowiednim źródłem energii- nie jest zalecany m.in. dla koni z chorobą wrzodową oraz koni z natury nerwowych.

 

KARMIENIE KONIA OWSEM- NASZE ZALECENIA

Owies zawsze należy uzupełniać poprzez podawanie odpowiednich ilości pasz objętościowych dobrej jakości. Aby zwiększyć zawartość białka w diecie konia oraz niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów możesz skorzystać z mieszanek paszowych specjalnie w tym celu opracowanych, nazywamy je balancerami.

 

red mills oat balancer cooked mix

RED MILLS posiada w swojej ofercie specjalną paszę – OAT BALANCER COOKED MIX. Jest to specjalnie opracowana mieszanka będące źródłem skoncentrowanych składników odżywczych, wzbogacająca prostą dietę konia opartą owsie.

Oat Balancer posiada zwiększone dawki witamin i minerałów. Głównym żródłem białka jest soja, która posiada bardzo dobry profil aminokwasowy, uzupełniając dietę konia o odpowiednie dawki lizyny, metioniny i treoniny.

155,00  z Vat

Musli o dużej zawartości składników odżywczych, opracowane w celu zrównoważenia owsa i podobnych zbóż

Dostępność oraz atrakcyjna cena zboża, jakim jest owies, sprawia, że w Polsce wciąż jest to bardzo atrakcyjny produkt paszowy. Mając na uwadze dobrostan konia przy karmieniu go owsem, pamiętaj o odpowiednim zbilansowaniu tej prostej diety. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku koni młodych oraz klaczy źrebnych- niewystarczające ilości witamin i minerałów oraz niskiej jakości białko, mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju oraz różnego rodzaju chorób.

Potrzebujesz pomocy w wybraniu odpowiedniej paszy lub ustaleniu diety dla Swojego konia? Napisz do nas- kontakt@redmills.com.pl, nasi dietetycy z chęcią Ci pomogą!

źródła:

„Żywienie koni” H. Meyer ;

Can I feed straight oats? redmillshorse.com;

Oats: A Popular Ingredient in Horse Feeds, July 10, 2012 By Kentucky Equine Research Staff

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *