Choroba wrzodowa u koni

wrzody

Choroba wrzodowa to coraz częstsza przypadłość u koni użytkowanych sportowo. Jest ściśle związana ze stresem, żywieniem oraz nienaturalnym, jak na konia, stylem życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej chorobie i jej przyczynach. Dzięki temu możesz uchronić Swojego konia przed jej nieprzyjemnymi skutkami.

CZYM SĄ WRZODY?

Syndrom choroby wrzodowej, czyli Equine Gastric Ulcers Syndrom (EGUS), to termin obejmujący wszystkie owrzodzenia i uszkodzenia żołądka oraz jelita. W zależności od lokalizacji owrzodzenia, EGUS można podzielić na chorobę gruczołową żołądka (EGGD) i płaskonabłonkową chorobę żołądka (ESGD).

Żołądek konia składa się z dwóch różnych rodzajów powierzchni: błona śluzowa w górnej połowie, którapowinna mieć bladoróżowy i błyszczący wygląd w zdrowym żołądku oraz gruczołowa błona śluzowa w dolnej połowie, która jest ciemniejsza i zawiera komórki produkujące kwas żołądkowy.

Wrzody mogą wystąpić w obu lokalizacjach, ale najczęściej występują wzdłuż „połączenia” tych dwóch powierzchni żołądka lub części płaskonabłonkowej.

WYSTĘPOWANIE

Uważa się, że nadmierna ekspozycja na kwasy jest główną przyczyną owrzodzeń niegruczołowej błony śluzowej płaskonabłonkowej. Korelacja między wysiłkiem fizycznym a chorobą wrzodową jest spowodowana uciskiem żołądka podczas kłusa / galopu. Badania na bieżni ujawniają zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej u galopującego konia, co prawdopodobnie przyczynia się do wrzodów żołądka poprzez skurcz żołądka, powodując rozpryskiwanie kwasu żołądkowego na błonę śluzową płaskonabłonkową w górnej części żołądka.

Częstość występowania EGUS różni się w zależności od rasy, użytkowania, zarządzania i poziomu wyszkolenia, przy czym najczęściej występuje u rasowych koni wyścigowych. Aż 80-100% koni dotkniętych jest w ciągu 2-3 miesięcy treningu. Konie sportowym w intensywnym treningu są zagrożone w ok. 60%

Konie na pastwisku mają mniejszą częstość występowania EGUS (ok.11%). Podczas wypasu występuje ciągłe żucie, które zapewnia ciągły przepływ śliny i treści pokarmowej, które buforują żołądek, pomagając zneutralizować kwas żołądkowy.

OBJAWY

Objawy kliniczne EGUS są liczne i często niejasne, każdy koń inaczej radzi sobie z chorobą i ma różne objawy. Niektóre konie mogą nie mieć żadnych objawów klinicznych, a mieć złą ocenę wrzodu.

Objawy kliniczne u dorosłych osobników to:

 • ostre i nawracające kolki,
 • częste pokładanie się konia,
 • słaba kondycja ciała,
 • brak apetytu,
 • słaba wydajność,
 • zmiany temperamentu,
 • brak energii.

Objawy kliniczne u źrebiąt to biegunka, bóle brzucha, częste tarzanie, leżenie w pozycji grzbietowej (na plecach), nadmierne wydzielanie śliny, zgrzytanie zębami, słaby apetyt.

CZYNNIKI RYZYKA ZWIĄZANE Z EGUS
 • Stres
 • Częste transporty
 • Dieta bogata w skrobię
 • Przebywanie w zamknięciu (w przeciwieństwie do całodobowego wychodzenia)
 • Karmienie przerywane
 • Intensywne ćwiczenia
 • Wyścigi
 • Choroba
 • Terapia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
 • Zmiany środowiska
ROZPOZNANIE

Jeżeli zauważymy u konia niepokojące nas objawy, powinniśmy wezwać lekarza weterynarii. Obecnie jedynym wiarygodnym narzędziem diagnostycznym potwierdzającym obecność lub brak EGUS jest gastroskopia (wykonywana po 12-18 godzinnym poście), która polega na wprowadzeniu długiej kamery endoskopowej do żołądka konia w celu uwidocznienia wrzodów lub ich braku. Gastroskopia jest zarówno inwazyjna (do przeprowadzenia badania może być konieczna sedacja), jak i kosztowna. Endoskopia pozwala na ocenę wrzodów żołądka.

OCENA WRZODÓW ŻOŁĄDKA:

0 – Prawidłowy żołądek, nabłonek jest nienaruszony i nie pojawia się nadmierne rogowacenie;

I – Błona śluzowa jest nienaruszona, ale istnieją obszary nadmiernego rogowacenia;

II –Żołądek ma małe, pojedyncze lub wieloogniskowe zmiany;

III – Żołądek ma duże pojedyncze lub rozległe powierzchowne zmiany;

IV – Żołądek ma rozległe owrzodzenia, często te obszary łączą się tworząc głębokie owrzodzenia.

LECZENIE

Skuteczne leczenie EGUS koncentruje się na zwiększaniu pH żołądka poprzez hamowanie lub „buforowanie” kwasu żołądkowego, co umożliwia gojenie się wrzodów. Zwykle stosowany jest lek omeprazol, przepisywany przez lekarza weterynarii oraz wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zmiany w zarządzaniu. Mając na uwadze, wspomniane czynniki ryzyka, starajmy się je niwelować.

ZARZĄDZANIE KONIEM Z CHOROBĄ WRZODOWĄ:
 • unikanie długich przerw między posiłkami
 • swobodny dostęp do paszy objętościowej (szczególnie lucerny)
 • ograniczenie podania skrobi
 • zapewnienie koniowi pastwiska i swobodnego ruchu
 • wprowadzenie odpowiedniej suplementacji

Postępowanie dietetyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka wrzodów żołądka, w dużej mierze polega na zwiększeniu aktywności żucia, w celu zwiększenia produkcji śliny, dlatego zaleca się swobodny dostęp do siana. Badania wykazały mniejszą częstość występowania wrzodów żołądka u koni karmionych sianem z lucerny (które jest bogate w wapń i białko) w porównaniu do zwykłego siana z trawy. Udowodniono naukowo, że ograniczenie skrobi w diecie zmniejsza częstość występowania wrzodów żołądka.

Jedno z badań przeprowadzonych na rasowych koniach wyścigowych podczas treningu wykazało, że konie, które miały codzienny dostęp do pastwiska, miały mniejszą częstość występowania EGUS, chociaż nie jest to możliwe w każdym środowisku treningowym, dobrze jest pozwolić swojemu koniowi po prostu „być koniem”.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ- WYBÓR ODPOWIEDNIEJ PASZY TREŚCIWEJ

Dla koni ze skłonnością do EGUS zalecamy podawanie wysokiej jakości paszy Red Mills z linii Horse Care. Horse Care Ultra to jedna z najniższych (jeśli nie najniższa) pasza pełnoporcjowa zawierająca skrobię, dostępna na rynku, tylko 4%. Horse Care 10 i 14 to również pasze o „niskiej zawartości skrobi” (mniej niż 15% skrobi). Pasze są nie tylko bogate w błonnik pokarmowy i ubogie w skrobię (dlatego doskonale naśladują naturalną dietę koni), ale także oferują wysoką zawartość oleju – aby zapewnić alternatywne źródło energii dla konia sportowego, zawierają także naturalne bufory kwasowe, które pomagają zneutralizować kwas żołądkowy i prebiotyki drożdżowe, aby wspomóc naturalne trawienie konia.

Konie które potrzebują poprawy kondycji i wsparcia budowy mięśni, warto wspomóc odżywką białkową jaką jest Define and Shine- to niskoskrobiowy granulat, zawierający wysokiej jakości białko, w tym aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i olej zawierający kwasy tłuszczowe omega-3, odpowiedni do karmienia koni ze skłonnością do wrzodów. Zawartość skrobi wynosi tylko 15,5%, więc jest niezwykle przydatna dla koni „skłonnych do wrzodów”, aby wspomóc budowę linii grzbietu i poprapwić ich ogólną kondycję.

200,00  z Vat

Niskoskrobiowy, bezzbożowy bogaty w błonnik granulat z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

175,00  z Vat

Niskoskrobiowy, bogaty w błonnik, wolny od owsa granulat z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

200,00  z Vat

Wysokokaloryczny granulat bogaty w kluczowe aminokwasy i oleje omega 3, opracowany w celu wsparcia kondycji i jakości mięśni. Do stosowania jako dodatek białkowy do innej paszy. Define&Shine nie jest pełnoporcjową paszą.

ODPOWIEDNIA SUPLEMENTACJA

Kiedy pojawią się wrzody, potwierdzone przez badanie gastroskopem, należy przeprowadzić odpowiednie leczenie, zalecone przez lekarza weterynarii. Najczęściej stosowanym lekiem jest omeprazol, jednak należy zwrócić uwagę na czas stosowania leku, rekomendowany 28 dni. Po tym czasie należy ponownie przebadać konia i jeżeli zmiany wrzodowe nadal występują spróbować innego leku. Stosowanie omeprazolu niesie ze sobą pewne skutki, jest to między innymi zaburzone wchłanianie wapnia. Warto pomyśleć o jego uzupełnieniu po przeprowadzonej kuracji suplementem Foran Osteo-Glycan.

Chcąc wesprzeć zdrowie konia warto zastosować preparat Nutri-Guard firmy Foran. Jest to suplement wspierający zdrowie żołądka dzięki zawartym prebiotykom, wysokostrawnym błonnikom i pobudzającym apetyt witaminom z grupy B. Zawiera hydrolizowane białko, prebiotyki i witaminy z grupy B, aby wspomóc rozrost bakterii jelitowych, wspomagając przez to trawienie i optymalizując wykorzystanie paszy w jelicie grubym.

oste-o-glycan foran
nutri-gard

Choroba wrzodowa jest dużym zagrożeniem dla koni użytkowych, dlatego w miarę możliwości, staraj się minimalizować ryzyko jej powstania. Jeżeli mimo to pojawiła się u Twojego konia, spróbuj zastosować się do naszych rad i wypróbuj zalecane przez nas produkty. Czasami jest tak, że pomimo stosowanych leków, wrzody konia są cały czas rozległe- wtedy rekomendujemy przerwę i odpoczynek. Zdajemy sobie sprawę, że wrzody są częstym problemem wybitnych koni sportowych i odstawienie ich od treningów jest ciężką decyzją. Jednak, jako odpowiedzialni opiekunowie, powinniśmy zawsze stawiać zdrowie naszych koni na pierwszym miejscu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego produktu dla Swojego konia, napisz do nas na kontakt@redmills.com.pl!

1 thoughts on “Choroba wrzodowa u koni

 1. Pingback: owies w diecie konia – Red Mills Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *