Żywienie ogierów kryjących

żywienie ogierów

Wybór dobrego systemu żywienia ogiera kryjącego odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu go w jak najlepszym zdrowiu i kondycji, pozwalając zmaksymalizować jego wydajność i płodność.

Płodność może być jedną z najbardziej zagrożonych cech, gdy organizm ogiera nie będzie odpowiednio odżywiany. Podobnie niebezpieczne jest przekarmienie, które może skutkować otyłością, zwiększonym ryzykiem obniżenia libido i problemami ze stawami. Przy układaniu diety dla ogiera hodowlanego należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak kondycja ciała, poziom aktywności, temperament i płodność.

ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE

Stan ciała jest ważnym wskaźnikiem stanu odżywienia ogiera. Ilość energii (kalorii), jakiej potrzebuje ogier w okresie rozpłodowym, może się znacznie różnić między osobnikami. Na przykład ogiery kryjące 3-4 razy dziennie będą wymagały znacznie więcej kalorii niż ogier kryjący tylko kilka klaczy tygodniowo. Podobnie, jeśli ogier nadal ciężko trenuje w sezonie rozpłodowym. Często ma to miejsce w przypadku ogierów sportowych. Należy wziąć to pod uwagę przy opracowywaniu planu żywienia takiego ogiera kryjącego.

Ogiery, które mają tendencję do utraty wagi lub które kryją dużą liczbę klaczy, powinny rozpocząć sezon z nieco podwyższoną masą ciała. Umożliwi to pewną utratę wagi w jego trakcie. W takich przypadkach idealnym wyborem może być specjalnie opracowana pasza Connolly’s RED MILLS Stud Mix lub Stud Cubes.

140,00  z Vat

Tradycyjne musli na bazie zbóż dla klaczy hodowlanych, ogierów i młodych koni.

OTYŁOŚĆ U OGIERA

Z drugiej strony otyłość może być poważnym problemem, jeśli chodzi o libido, płodność i zdrowie ogiera w okresie rozpłodowym. Ogiery, które dobrze przyswajają i utrzymują wagę, mogą nie wymagać dużych ilości paszy treściwej. Jednak bardzo ważne jest, aby nadal otrzymywały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W takich sytuacjach, jako sposób żywienia ogiera kryjącego,  warto wybrać paszę balansującą, taką jak Connolly’s RED MILLS GROCARE Balancer lub suplement o wysokiej specyfikacji Foran Equine Chevinal. Są to produkty, które stanowią wysoce skoncentrowane źródło aminokwasów, witamin i minerałów, bez nadmiernej podaży kalorii.

chevinal
275,00  z Vat

Bogaty w składniki odżywcze preparat równoważący, opracowany specjalnie dla klaczy hodowlanych, ogierów i młodych koni, z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

TEMPERAMENT

Dieta ogiera może również wymagać modyfikacji w zależności od jego temperamentu. Niektóre ogiery będą dość mocno spięte w okresie rozpłodowym i będą biegać po swoim padoku lub boksie. Inne będą spokojnie się pasły i odpoczywały. Dla ogierów, które mają tendencję do nadmiernej pobudliwości lub łatwo się stresują, korzystniejszą paszą będzie taka, która dostarcza energii w postaci wolno uwalniającej się. Connolly’s RED MILLS Horse Care Cubes, która jest bogata w błonnik i olej z niższą zawartością skrobi. Dobrym wyborem będzie także dodatek uspokajającego suplementu na bazie L-tryptofanu, takiego jak Foran Nutri-Calm.

145,00  z Vat

Niskoskrobiowe, bogate w błonnik musli wolne od owsa z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

nutri calm
NERWOWOŚĆ I WRZODY

Ze względu na samotny tryb życia i ograniczony kontakt ze stadem, ogiery mogą być podatne na wrzody żołądka. Wrzody żołądka mogą zwiększać częstość występowania agresji i samookaleczeń. Linia Connolly’s RED MILLS Horse Care została specjalnie opracowana, aby pomóc w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego każdego konia. Oprócz niskiej zawartości skrobi, wszystkie pasze z gamy Horse Care zawierają unikalny pakiet RED MILLS Nutrition Care. Zawiera on naturalny bufor soku żołądkowego o długotrwałym działaniu, ochronne drożdże oraz prebiotyki FOS i MOS. Wszystko po to, aby wspomóc zdrowie układu pokarmowego konia. 

nutri-gard

Jeżeli u ogiera występowały w przeszłości wrzody żołądka, można wesprzeć go dodatkiem Foran Equine Nutri-Gard Extra. Jest to klinicznie sprawdzony suplement w postaci sproszkowanego błonnika pokarmowego z dodatkiem prebiotyków.

WSPARCIE PŁODNOŚCI

Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega 3 mogą wpływać korzystnie na ogiery hodowlane. Plemniki mają stosunkowo wysoką zawartość lipidów (tłuszczów), a zmiany w składzie lipidów w diecie mogą mieć wpływ na fizjologię plemników. W niedawnym badaniu naukowcy odkryli, że podawanie dodatkowych kwasów tłuszczowych omega 3 ogierom o słabej płodności zwiększyło objętość plemników w ejakulacie i liczbę plemników dobrej jakości w nasieniu po rozmrożeniu.

Jeżeli Twój koń wymaga wsparcia, można wzbogacić paszę preparatem Kentucky Karron Oil firmy Foran. Jest to wysokiej jakości zemulgowany olej lniany zawierający duże ilości kwasów omega 3. Proces emulgacji zwiększa przyswajalność produktu i wydłuża jego termin przydatności. 

kentucky karron oil foran

Stres oksydacyjny można zdefiniować jako zaburzenie równowagi pomiędzy produkcją reaktywnych form tlenu (wolnych rodników) a zdolnością organizmu do przeciwdziałania ich szkodliwemu działaniu poprzez neutralizację przez antyoksydanty.

Plemniki ogierów kryjących są szczególnie podatne na stres oksydacyjny. Dzieje się tak przez niezwykle wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w błonie komórkowej plemników. Konie mają ich aż o 30% więcej niż inne gatunki. Stres oksydacyjny uszkadza również DNA, które znajduje się w plemnikach. Zatem nawet jeśli uszkodzonemu plemnikowi uda się połączyć z komórką jajową, zarodek może zostać uszkodzony do tego stopnia, że nie będzie zdolny do życia. W rezultacie doprowadzi to do wczesnej śmierci zarodka i poronienia ciąży. 

Wszystkie pasze Connolly’s RED MILLS zawierają odpowiedni  poziom antyoksydantów takich jak: witamina E i selen. Ogiery niepłodne mogą skorzystać na dodaniu do ich dawki suplementu Foran Equine V.S.L. Syrop, oprócz wspomnianych antyoksydantów, zawiera dodatkowo lizynę.

ost-o-flex
ZDROWIE STAWÓW

Innym powszechnym problemem w przypadku ogierów, które często kryją, jest zdrowie stawów. Pomocne dla wzmocnienia tylnych kończyn może być użycie odpowiedniego suplementu na stawy. Foran Ost-o-Flex to idealny suplement wspierający zdrowie stawów i ich mobliność. Suplementację tym produktem zalecamy szczególnie dla koni starszych.

Żywienie ogierów kryjących, powinno być oparte na odpowiednio zbilansowanej diecie, dzięki której możemy wspomóc ich płodność oraz utrzymać je w najlepszej kondycji. W przypadku częstego krycia należy zwiększyćspożycie kalorii. W razie problemów z płodnością warto rozważyć suplementację kwasami tłuszczowymi omega 3 i optymalnymi przeciwutleniaczami.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywienia ogiera kryjącego, napisz do nas: kontakt@redmills.com.pl. Z chęcią pomożemy Ci z doborem odpowiedniej paszy czy suplementu, zespół Red Mills.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *