Żywienie źrebaków

NA POCZĄTKU ZADBAJ O DIETĘ MATKI

Do trzeciego miesiąca życia wszystkie potrzeby żywieniowe źrebaka niezbędne do wzrostu, rozwoju i ochrony immunologicznej są zaspokajane przez mleko matki. Dlatego w okresie około 3 miesięcy przed wyźrebieniem oraz w pierwszych miesiącach laktacji, powinniśmy się skupić głównie na odpowiednim żywieniu klaczy.

SIARA, CZYLI PIERWSZY POKARM

Pierwszym pokarmem źrebięcia jest siara, która ma inny skład niż mleko. W tym momencie całkowite żywienie źrebięcia spoczywa na jego matce. Siara charakteryzuje się wysokim poziomem białka i witaminy A, których zadaniem jest przede wszystkim wsparcie funkcji odpornościowych. Źrebak rodząc się zmienia swoje dotychczasowe środowisko i jest narażony na różnego rodzaju zakażenia. Dlatego od razu po urodzeniu niezbędne jest pobranie przez źrebaka siary, ponieważ koncentracja przeciwciał w niej zawartych zmniejsza się wraz z upływem czasu, jaki minął od porodu. Nowonarodzone źrebię powinno otrzymywać dobrej jakości siarę, która stanowi istotne źródło przeciwciał. Są one niezbędne do wstępnej ochrony przed chorobami.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE ZAWARTE W MLEKU MATKI

Mleko klaczy dostarcza źrebięciu kalorii i niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do dobrego zdrowia i wzrostu. Ważne jest, aby karmiąca klacz otrzymywała zbilansowaną dietę. Pozwoli to zoptymalizować jakość zarówno jej siary, jak i mleka. Głównymi źródłami energii w mleku klaczy jest laktoza i tłuszcz, a dwoma podstawowymi białkami są serwatka i kazeina. Zawartość składników mineralnych w mleku klaczy jest niska w porównaniu z mlekiem innych gatunków. Aby zwalczyć ten naturalny niedobór, płód źrebięcia gromadzi w wątrobie w ostatnich miesiącach ciąży minerały, takie jak miedź. Po urodzeniu, wykorzystuje te zapasy minerałów w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia.

Jeśli interesują Cię jaka rolę pełni miedź w organizmie konia, zajrzyj do tego artykułu.

SZYBKI PRZYROST MASY 

Średnio źrebak spożywa dziennie około 23% swojej masy ciała w postaci mleka. Wraz ze wzrostem źrebaka zmniejsza się proporcja mleka spożywanego na 1 kilogram masy ciała na dzień. Na przykład źrebię pełnej krwi angielskiej z masą urodzeniową 50 kg wypije około 8-11 litrów mleka pierwszego dnia. W kolejnych dniach zazwyczaj przybiera na wadze od 2 do 3% dziennie. Wraz ze wzrostem masy ciała źrebaka wzrasta spożycie mleka. Około 6-8 tygodnia życia klacz osiąga szczyt laktacji, wtedy źrebię spożywa około 18 litrów mleka dziennie.

STOSOWANIE MLEKA ZASTĘPCZEGO

Jeśli wydajność mleczna klaczy jest zmniejszona lub bardzo słaba, konieczne jest dokarmianie źrebaka. Można stosować mleko uzupełniające od innej klaczy lub dostępne na rynku mleko zastępcze. Produkty te potrafią zapewniać optymalne żywienie, najbardziej zbliżone do mleka klaczy.

DOŻYWIANIE

Zdolność źrebaka do trawienia paszy pojawia się, gdy pojawia się więcej zębów. Ważne jest także, aby mikroflora jelitowa wymagana do trawienia paszy była odpowiednio rozwinięta. Młode źrebięta często jedzą odchody swoich matek. Takie zachowanie to koprofagia. Jest to zachowanie naturalne i niezbędne do stworzenia zróżnicowanej, funkcjonującej mikroflory jelitowej zdolnej do trawienia paszy.

Źrebięta są z natury dociekliwe. Dlatego zwykle już kilka dni po urodzeniu, zaczynają wykazywać zainteresowanie tym, co je ich matka  Gdy źrebak osiąga 3 miesiące, wartość odżywcza mleka klaczy w naturalny sposób spada. Na tym etapie ważne jest, aby źrebak poznał paszę treściwą.

Dożywianie to metoda żywienia źrebiąt, w ramach której młodemu zwierzęciu podaje się paszę treściwą w sposób uniemożliwiający klaczy dostępu do niej. Należy kontrolować ilość pobieranego pokarmu przez źrebaka. Zbyt duże dawki składników odżywczych mogą powodować różnego rodzaju schorzenia. Należą do nich problemy trawienne, otyłość i nadmierne obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego i różnego rodzaju schorzenia stawów.

Właściwy czas na wprowadzenie dożywniania należy rozważyć indywidualnie dla każdego przypadku. Stadniny rutynowo wprowadzają trochę paszy treściwej źrebakom w wieku 6-8 tygodni. Jeśli źrebię jest uważane za słabsze, można wprowadzić dożywianie już po trzech tygodniach.

JAKĄ PASZĘ WYBRAĆ

Kiedy klacz ze źrebakiem większość dnia spędzają na pastwisku, można zauważyć, że młode naśladuje matkę jedząc trawę. Wielkim błędem jest uważanie, że trawa zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe tego rozwijającego się organizmu. Jeżeli nie będziemy stosować dożywiania źrebaka, może to opóźnić jego wzrost i rozwój. Będzie to miało przełożenie m.in. na jego siłę i wyniki sportowe w późniejszym czasie.

Connoly’s RED MILLS posiada w ofercie paszę dla koni młodych Foal&Yerling. Jest ona odpowiednio zbilansowana pod kątem wspierania rozwoju koni młodych. W żywieniu źrebiąt należy pamiętać, że ich zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze jest zwiększone.

Źrebiętom, które „za dobrze” przyswajają i wydają się być narażone na ryzyko rozwoju chorób kości i stawów, zalecamy stosowanie paszy Connolly’s RED MILLS Grocare Balancer. Można ją podawać w małych ilościach, aby zmniejszyć spożycie kalorii, ale jednocześnie utrzymać wysokie spożycie witamin i minerałów w celu wspierania zrównoważonego wzrostu i rozwoju. Jest to również dobry wybór w przypadku, gdy główną paszą treściwą stosowaną w stajni jest owies.

150,00  z Vat

Smakowite musli opracowane specjalnie z myślą o rozwoju młodych zwierząt

275,00  z Vat

Bogaty w składniki odżywcze preparat równoważący, opracowany specjalnie dla klaczy hodowlanych, ogierów i młodych koni, z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

Podawanie dobrej jakości pasz, zawierającej odpowiednie ilości składników odżywczych jest kluczem do optymalnego tempa wzrostu. Źrebięta, które nauczyły się pobierać samodzielnie paszę treściwą przed odsadzeniem, często uznają proces odsadzania za mniej stresujący niż źrebaki, które takiej paszy nie znają

DODATKOWE WSPARCIE W ŻYWIENIU ŹREBIĄT

Źrebięta można wspomagać suplementem Foran Equine Friska Foal. Jest to multiwitaminowy i prebiotyczny syrop opracowany specjalnie w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych źrebiąt. Suplement ten jest szczególnie przydatny jako wsparcie w okresach choroby lub stresu, takich jak podróże, odstawienie od matki. Można go stosować również jako dodatkowe wsparcie źrebaka w okresie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia.

Pamiętaj, że Twoje wybory dotyczące żywienia źrebiąt mają ogromny wpływ na ich rozwój, wydolność i wyniki sportowe w późniejszym życiu. Wymagania żywieniowe źrebaka są dużo większe niż starszych koni, z uwagi na to, że cały organizm się rozwija i rośnie. Mając to wszystko na uwadze, warto zadbać o karmienie młodego konia, a wcześniej jego matki, produktami dobrej jakości, zawierającymi wszystkie niezbędne witaminy i minerały oraz dobrej jakości białka. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywienia źrebiąt, czy problemy z wyborem idealnej paszy czy suplementu dla Swojego konia, napisz do nas na kontakt@redmills.com.pl. Z chęcią Ci pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *