Żywienie koni sportowych

Konie skokowe cechuje moc, siła i szybkość. Najlepsze z nich często mają bardzo dobre pochodzenie oraz idealną budowę ciała, ale są też czynniki na które możemy wpłynąć- trening i prawidłowe odżywianie, które odgrywają główną rolę w maksymalizacji potencjału sportowego konia. Rozważając, jak najlepiej karmić konia, należy wziąć pod uwagę jego wiek, obciążenie pracą, ocenę kondycji ciała, stan zdrowia i temperament.

wybór odpowiedniej paszy treściwej

Fundamentem diety Twojego konia jest pasza objętościowa, do której koń powinien mieć wolny dostęp w ciągu całego dnia. O paszy objętościowej przeczytasz w naszych poprzednich postach.

Wysiłek fizyczny, jakiemu poddawany jest koń sportowy wymaga podawania mu także paszy treściwej, dostarczającej odpowiednią ilość energii, białka i mikroelementów. Wybór odpowiedniej paszy będzie zależała głównie od intensywności treningów i temperamentu konia. Podczas gdy odżywianie nie może zmienić podstawowego charakteru twojego konia, dostarczanie energii z niewłaściwego źródła może powodować problemy, takie jak nadpobudliwość, słaba koncentracja lub uczucie otępienia.

Zboża, takie jak owies, jęczmień i kukurydza, są powszechnie znane jako „szybko uwalniane” źródło energii, ponieważ są dość szybko trawione w jelicie cienkim. Pasza na bazie zbóż, taka jak Connolly’s RED MILLS Competition 12 Cubes/Mix, jest idealna dla koni, które rywalizują w krótkich dyscyplinach o wysokiej intensywności, takich jak skoki przez przeszkody, oraz tych, które są z natury dość wyluzowane.

135,00  z Vat

Wydajne musli na bazie owsa dla koni wymagających szybkiego uwalniania energii

150,00  z Vat

Niskoskrobiowe, bogate w błonnik musli zawierające owies, z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

185,00  z Vat

Niskoskrobiowy, bogaty w błonnik, zawierający owies granulat z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

145,00  z Vat

Niskoskrobiowe, bogate w błonnik musli wolne od owsa z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

175,00  z Vat

Niskoskrobiowy, bogaty w błonnik, wolny od owsa granulat z dodatkiem RED MILLS Nutrition Care

Dla koni, które mają tendencję do nadmiernej pobudliwości lub tych, które cierpią na wrzody żołądka, bardziej odpowiednia będzie pasza o niskiej zawartości skrobi. Connolly’s RED MILLS Horse Care 10 i 14 Mix/Cubes zostały specjalnie opracowane jako pasze o niskiej zawartości skrobi i zamiast tego dostarczają energii ze źródeł energii o stopniowym lub „powolnym uwalnianiu”. Należą do nich olej i wysokostrawne superwłókna, takie jak lucerna, łuski soi i wysłodki buraczane. Horse Care 10 i 14 Mix/Cubes zawierają również unikalny pakiet RED MILLS Nutrition Care, który zawiera naturalny, długotrwały bufor żołądkowy, dodatkowe przeciwutleniacze, prebiotyki MOS i FOS oraz drożdże.

rola białka

Białko jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek, w tym mięśni. Jakość białka w diecie jest niezwykle ważna- mniejsza ilość paszy zawierającej wysokiej jakości białka może dać lepsze wyniki niż większa ilość paszy bogatej w białko niskiej jakości. Należy unikać nadmiernej podaży białka, ponieważ prowadzi to do wysokiej produkcji moczu i nadmiaru amoniaku w stajni, pogorszenia efektywności trawienia oraz funkcjonowania układu nerwowego. Wszystkie paszy Connolly’s RED MILLS zawierają zrównoważone ilości wysokiej jakości białka, w tym niezbędnych aminokwasów lizyny i metioniny.

mikroskładniki

Zaspokojenie zapotrzebowania konia na mikroskładniki odżywcze ma również kluczowe znaczenie dla jego wydajności. Witaminy i minerały są niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym metabolizmu energetycznego, siły kości i regeneracji. Wszystkie pasze Connolly’s RED MILLS zawierają pakiet witamin i minerałów RED MILLS Pro Balance, aby zapewnić Twojemu koniowi wszystkie niezbędne mikroelementy.

ODżywka białkowa dla twojego konia

Niezależnie od rodzaju paszy, jaką otrzymuje twój koń, należy ją podawać w kilku mniejszych porcjach, aby zoptymalizować proces trawienia. Jeśli stwierdzisz, że Twój koń pomimo pobierania właściwych dawek żywieniowych potrzebuje poprawy kondycji możesz użyć naszego nowego produktu RED MILLS Define&Shine – to wysokokaloryczny granulat bogaty w kluczowe aminokwasy i oleje omega 3, opracowany w celu wsparcia kondycji i jakości mięśni.

200,00  z Vat

Wysokokaloryczny granulat bogaty w kluczowe aminokwasy i oleje omega 3, opracowany w celu wsparcia kondycji i jakości mięśni. Do stosowania jako dodatek białkowy do innej paszy. Define&Shine nie jest pełnoporcjową paszą.

odpowiednia suplementacja

Większość potrzeb żywieniowych konia zostanie zaspokojona z paszy objętościowej i dobrze zbilansowanej paszy treściwej. Istnieją jednak okoliczności, w których zastosowanie określonych suplementów może być poprawić wydolność i regenerację Twojego konia.

Dwa z najczęściej stosowanych suplementów dla koni to elektrolity i suplementy na stawy. Foran Equine Equi-lyte G to elektrolit z doskonałym składem z dodatkiem witaminy C i E, które wspomagają regenerację.

W dni zawodów warto stosować Foran Equine Refuel Gel, który jest dostępny w poręcznej strzykawce, jako skoncentrowane źródło elektrolitów oraz witamin C, E i witamin z grupy B, które wspomagają regenerację i pobudzają apetyt. Ważne jest, aby przy podawaniu elektrolitów koń miał dostęp do wody.

Skoki przez przeszkody powodują ogromne obciążenie stawów konia, co z czasem może prowadzić do problemów takich jak artretyzm. Utrzymanie zdrowia stawów poprzez suplementację może nie tylko poprawić wydajność, ale może również przedłużyć życie sportowe konia. Ost-O-Flex firmy Foran Equine to smaczny, bardzo skuteczny syrop zawierający glukozaminę, kluczowy składnik chrząstki, MSM- wspomagający zdrowie stawów i więzadeł, a także biodostępne źródło siarczanu chondroityny wapnia oraz kwas hialuronowy, który pomaga utrzymać ruchomość stawów i zdrowie.

źródła:

Żywienie koni  H. Meyer; 

How can nutrition help maximise showjumping performance?  www.redmillshorse.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *