Woda- najważniejszy składnik pokarmowy

Woda w żywieniu konia jest najważniejszym składnikiem odżywczym. Jest wykorzystywana przez każdą komórkę jego organizmu. W okresie spoczynku koń ważący 500 kg wypija około 25 litrów wody. Ta ilość zwiększa się wraz ze wzmożonym wysiłkiem lub ze wzrostem temperatury otoczenia- podczas upałów nawet dwukrotnie. Równocześnie konie pasące się na bujnych pastwiskach mogą pobierać mniej wody ze względu na jej zawartość w trawie (około 80%) niż konie żywiące się głównie sianem (w którym jest około 15-20% wody). Źrebne oraz karmiące klacze pobierają więcej wody ze względu na zapotrzebowania rozwijającego się płodu oraz produkcję mleka.

POt konia

Koń o masie ciała 500 kg podczas 5 godzin ruchu traci około 35 litrów wody. Pot konia zawiera duże ilości elektrolitów (sodu, potasu i chloru). Dlatego ważne jest, aby konie będące w ciężkim treningu, silnie pocące się, miały uzupełniany odpowiednio poziom wody oraz wspomnianych pierwiastków. Należy je dostarczyć wraz z pokarmem. Pasze Red Mills w swoim składzie posiadają odpowiednio skoncentrowane dawki niezbędnych mikro i makroelementów. Dla koni wyścigowych i sportowych można wprowadzić dodatkowo suplementacje elektrolitami takimi jak Equi-Lyte-G marki Foran.

Gdy koń nie pobiera wystarczającej ilości wody…

Brak wody powyżej 48 godzin może doprowadzić do odwodnienia, zaburzenia perystaltyki jelit i bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak np. kolka. Objawami odwodnienia są: apatia, zmęczenie, rzadkie oddawanie moczu oraz ogólne osłabienie.

Jak sprawdzić czy koń jest odwodniony?

Należy przeprowadzić test polegający na odciągnięciu skóry konia od ciała (najczęściej wykonywany na szyi). Jeżeli skóra szybko wraca na swoje miejsce, to znaczy, że koń nie jest odwodniony. Jeżeli zaś skóra pozostaje odkształcona przez więcej niż 2 sekundy, może to świadczyć o odwodnieniu. Generalna zasada to im dłuższy czas powrotu skóry do naturalnego stanu, tym poważniejszy jest poziom odwodnienia.

Pamiętaj o zapewnieniu czystej wody 

Dbaj o dostęp świeżej wody dla Twojego konia. Jest to ważne szczególnie na padokach, gdzie wodę trzeba dostarczać. W stajniach przeważnie są zainstalowane automatyczne poidła, ale musisz sprawdzić czy Twój koń umie z nich korzystać (dotyczy to szczególnie nowo zakupionych lub młodych koni) oraz czy poidło nie jest zanieczyszczone- często konie same brudzą sobie poidła przez co przestają pobierać z nich wodę. Jeżeli Twój koń ciężko trenuje, a przy tym poci się, zadbaj, aby otrzymał odpowiednie elektrolity w paszy lub suplemencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *