Jak wygląda układ pokarmowy konia ?

JAMA USTNA

Koń używa przednich zębów (siekaczy) do pobierania jedzenia, a tylnych (przedtrzonowce i trzonowce) do rozdrabniania pokarmu na mniejsze kawałki. Żucie powoduje produkcję śliny, która nasącza pokarm w celu łatwiejszego przejścia przez przełyk. Ślina ma jeszcze jedno zadanie- zawiera jony wodorowęglanowe, które pomagają buforować kwas żołądkowy. Ograniczenie paszy, powoduje zmniejszenie wydzielania śliny, co z kolei jest jednym z kluczowych czynników rozwoju wrzodów żołądka.

PRZEKŁYK

Kiedy koń połyka, nagłośnia blokuje tchawicę, dzięki czemu pokarm nie dostaje się do dróg oddechowych. Ściana przełyku zbudowana jest z mięśni gładkich, które kurczą się i wpychają ruchem perystaltycznym pokarm do żołądka. Koń nie może wymiotować, dlatego trzeba uważać na to, co koń próbuje zjeść, aby uniknąć zadławienia.

ŻOŁĄDEK

Żołądek konia jest stosunkowo mały (15-20 l) w porównaniu do całej masy ciała, przez co konie pobierają pokarm praktycznie przez cały dzień. W przypadku podawania pasz treściwych, najlepszą praktyką jest podawanie małych dawek kilka razy dziennie. Znajdujący się w żołądku kwas solny wraz z enzymami rozkładają pokarm na drobne cząsteczki, które trafiają następnie do jelita cienkiego.

JELITO CIENKIE

W jelicie cienkim następuje trawienie pokarmu, a zawarte w nim mikro i makroskładniki zostają wchłonięte do organizmu konia. Cały proces trwa kilka godzin, a niestrawione resztki trafiają do jelita grubego. Jeśli pasza jest źle przyswajana i nieodpowiednio strawiona, trafiając do jelita grubego może przyczynić się do rozwoju bakterii oraz zaburzenia równowagi jelitowej, a w konsekwencji do chorób takich jak kolka czy ochwat. Z tego powodu pasze Red Mills poddawane są procesom gotowania na parze oraz podwójnego granulowania, aby zwiększyć przyswajalność niezbędnych makro i mikroelementów, witamin i minerałów.

JELITO GRUBE

W jelicie grubym znajdują się bakterie, które trawią składniki włókna surowego i inne niestrawione w jelicie cienkim substancje pokarmowe. W ostatnim odcinku jelita grubego formowany jest kał, który następnie trafia do ostatniego odcinka układu pokarmowego, jakim jest odbyt. Cały proces, odkąd koń połknie pasze do jej wydalenia, trawa od 35 do 50 godzin. Należy o tym pamiętać w sytuacji, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy zdrowotne związane z układem pokarmowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *