Pasza treściwa i objętościowa

Pasze dla koni dzieli się tradycyjnie na objętościowe (strukturalne) oraz treściwe. Wśród PASZ OBJĘTOŚCIOWYCH wyróżniamy pasze soczyste (zawierają min. 40 % wody: trawa, zielonki, kiszonki) oraz pasze suche (siano, słoma, plewy, sianokiszonka). Ziarna zbóż, nasiona, mieszanki paszowe, ze względu na wysoką koncentrację energii i składników pokarmowych nazywamy PASZAMI TREŚCIWYMI. Szczególną grupą pasz są rośliny okopowe (buraki, marchew)- ze względu na wysoki poziom uwodnienia powinny być zaliczane do pasz objętościowych soczystych, ale z uwagi na zawartość energii w suchej masie, po wysuszeniu stają się paszami treściwymi.

Podstawą właściwego żywienia konia jest znajomość jego zapotrzebowania na energię i składniki pokarmowe. Dieta konia powinna opierać się na paszy objętościowej (mokrej lub suchej). Zapotrzebowanie większości koni wynosi od 2 do 3% swojej masy ciała suchej paszy dziennie. Część dziennej racji żywieniowej konia podawana jest w postaci paszy treściwej. Przy obliczaniu ogólnej ilości paszy, której potrzebuje koń, należy pamiętać, że nawet sucha pasza zawiera wodę, np. siano zawiera 15%, więc 1 kg siana faktycznie dostarcza 0,85 kg suchej masy.

Głównym składnikiem diety każdego konia powinna być pasza w postaci trawy, siana lub sianokiszonki. Podawanie paszy objętościowej w ilości co najmniej 1,5% masy ciała konia dziennie (w przeliczeniu na suchą masę) pomoże w utrzymaniu zdrowego jelita grubego i ograniczy ryzyko problemów, takich jak kolka i wrzody żołądka. Ciężko określić dokładne zapotrzebowanie dla koni, które spędzają część dnia na łąkach i padokach. Można to zrobić jedynie orientacyjnie- jeżeli koń jest wypuszczany na padok tylko na kilka godzin, wówczas podczas karmienia, powinna zostać dostarczona cała wyliczona porcja paszy objętościowej. Jednak w przypadku koni, które spędzają połowę swojego czasu na trawie lub które są stale na wybiegu, można zmniejszyć podawanie pasz objętościowych o połowę.

Wiele koni radzi sobie bardzo dobrze na samej paszy objętościowej i może nie potrzebować dużych ilości paszy treściwej, aby utrzymać optymalną kondycję, nawet w miesiącach zimowych. Jednak badania przeprowadzone przez nasz zespół ds. żywienia wykazały, że sama pasza objętościowa, zwłaszcza pasza sucha, taka jak siano lub sianokiszonka, nie zapewni Twojemu koniowi optymalnego poziomu niezbędnych witamin i minerałów. (Należy wziąć pod uwagę rodzaj i jakość trawy na pastwisku, a także jakość siana). Niedobory tych kluczowych składników odżywczych mogą powodować problemy, takie jak matowa sierść, zły stan kopyt i zwiększać podatność na choroby. Aby zapobiegać tym problemom i wspierać ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie konia, ważne jest, aby otrzymał on dodatkowe źródło kluczowych witamin i minerałów. W tym przypadku najłatwiejszym sposobem zbilansowania diety jest zastosowanie bogatej w składniki odżywcze paszy Red Mills lub suplementu Foran Chevinalktóry zawiera zestaw witamin i minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *